عضویت EFQM

عضویت در جامعه سازمان‌های EFQM فرصتی برای سازمان شماست تا به یادگیری از سایر سازمان‌ها پرداخته و در شبکه وسیع افراد هم‌رده از سازمان‌های دیگر در داخل و خارج از اروپا مشارکت داشته باشید. سازمان‌های عضو EFQM شامل بیش از 500 سازمان با هدفی مشترک که همانا دنبال نمودن سرآمدی است، می‌باشند. مدل EFQM زبان مشترک میان اعضای ما است که به‌اشتراک‌گذاری تجربیات را تسهیل می‌نماید. سازمان‌های ایرانی با عضویت در EFQM از کلیه خدماتی که EFQM ویژه اعضای خود در داخل و خارج از اروپا ارائه می‌نماید از طریق دفتر نمایندگی رسمی EFQM در ایران بهره‌مند می‌شوند و می‌توانند بخش عمده‌ای از این خدمات را در ایران و به طور مستقیم از EFQM دریافت دارند. مهم‌ترین مزیت‌های عضویت در EFQM عبارت است از:

  1. کارگاه یا دوره مهارتی رایگان برای اعضای جدید
  2. دسترسی نامحدود به پایگاه دانش EFQM
  3. حضور در رویدادهای به اشتراک‌گذاری تجربیات EFQM
  4. بهره‌مندی از تخفیف‌های 20% ویژه اعضای EFQM
  5. فرصت منحصر‌به‌فرد فعالیت به عنوان ارزیاب EFQM 

عضویت EFQM در روز اول نخستین ماه بعد از درخواست عضویت سازمان آغاز می‌شود. عضویت برای یک بازه 12 ماهه معتبر خواهد بود. در انتهای این دوره، عضویت سازمان به عنوان عضوی از خانواده EFQM به طور خودکار تمدید خواهد شد. اطلاعیه تمدید عضویت که شامل پیش‌فاکتور می‌شود، سه ماه پیش از موعد تمدید توسط واحد ارتباطات اعضا فرستاده می‌شود. تمدید عضویت زمان مناسبی برای اتصال دوباره به EFQM و برنامه‌ریزی اقدامات برای سال جدید عضویت با هدف حداکثر بهره‌برداری از تجربه عضویت در EFQM است. 

کارگاه آموزشی یک روزه: آن دسته از اعضای جدید ما که جزو سازمان‌های بزرگ محسوب شوند (سازمان‌های گروه A و B) می‌توانند یک کارگاه آموزشی یک روزه رایگان به ظرفیت 12 نفر را برای سازمان خود رزرو نمایند. این کارگاه، ترکیبی از دوره آموزش مهارتی و خود-‌ ارزیابی برای سازمان خواهد بود. ما این کارگاه آموزشی یک روزه را به منظور کمک به تیم مدیریتی سازمان که تجربه قبلی استفاده از مدل سرآمدی EFQM را ندارند، طراحی نموده‌ایم تا نخستین گام را در طی یک روز بردارند.

دوره مهارتی رایگان EFQM: سایر اعضای جدید می‌توانند یک صندلی در یکی از دوره‌های آموزش مهارتی سفر به سرآمدی ، رهبران سرآمدی، یا آموزش مهارتی ارزیاب داخلی به طور رایگان رزرو نمایند و یا در یک دوره پایه‌ای آموزش مهارتی ارزیاب که صورت آن‌لاین برگزار می‌شود به طور رایگان شرکت نمایند. این دوره‌ها به منظور ارائه دانش و ابزارهای کاربردی مورد نیاز به شما جهت حداکثر بهره‌برداری از به‌کارگیری مدل سرآمدی EFQM، طراحی شده‌اند.

 شیوه‌های تجربی سودمند: پایگاه دانش EFQM طیف وسیعی از شیوه‌های تجربی سودمند از سازمان‌هایی که در ارزیابی نشان سرآمدی EFQM، برنده نشان سرآمدی، برنده جایزه، و فینالیست شده‌اند را در بر می‌گیرد. اکثر این شیوه‌های تجربی سودمند، توسط "ارزیابان نشان EFQM" در طول دوره ارزیابیِ این نشان، شناسایی و اعتبارسنجی شده‌اند.

راهنماهای کاربری و گزارش‌های EFQM: بخشی دیگر از پایگاه دانش EFQM، به منظور کمک به سازمان‌ها با ارائه مثال‌هایی از رویکردها، تکنیک‌ها و روش‌هایی که از استقرار عملیاتی مدل سرآمدی EFQM پشتیبانی می‌کنند، طراحی شده است.

ابزارهای ارزیابی: در بخشی دیگر از پایگاه دانش EFQM، مجموعه‌ای از ابزارهای آماده استفاده برای انجام یک ارزیابی داخل سازمان شما از آغاز مسیر تا موقعیت‌های بالاترِ بلوغ سازمانی را در بر می‌گیرد. ابزارهای بسیار زیادی در پایگاه دانش برای پاسخ‌گویی به نیازهای اختصاصی شما وجود دارد.

 

بازدید از نزدیک از شیوه‌های تجربی سودمند: بازدید‌های از نزدیک از شیوه‌های تجربی سودمند، رویدادهایی یک-روزه در محل اعضای EFQM است. این بازدیدها راهی تعاملی برای یادگیری از مثال‌هایی از شیوه‌های تجربی سودمند در شرایط واقعی است. این بازدیدها معمولا به میزبانی کاندیداهای سطح "نشان سرآمدی EFQM" برگزار می‌شود و فرصتی برای این سازمان‌هاست تا آنچه را که در عمل به کار آنها آمده را با سایر سازمان‌های عضو جامعه EFQM به اشتراک بگذارند.

وبینارهای EFQM: بنیاد EFQM مجموعه‌ای از وبینارهای موضوعی و یا مختص بخش‌بندی‌های کسب و کار را به طور رایگان ارائه می‌دهد. این سمینارهای تحت وب یک راه سریع و کاربر-پسند برای شما به منظور یادگیری و به اشتراک‌گذاری تجربیات به شمار می‌آید. اثربخشی این وبینارها تا حد زیادی مانند ارائه‌های حضوری بوده که در عین حال نیازی به صرف هزینه‌های مسافرت ندارد. ویژگی کلیدی هر یک از این وبینارها، عناصر تعاملی آنها شامل توانایی ارسال و دریافت اطلاعات و بحث و تبادل نظر است.

شبکه‌ها و بسترهای ارائه برنامه‌ها ویژه بخش‌های مختلف کسب و کار: برای بیش از 25 سال، EFQM همراه با همکاران خود تبادل ایده‌ها و تجربیات میان سازمان‌ها از بخش‌های مختلف کسب و کار را به ویژه با تمرکز بر شناسایی، مستندسازی و به اشتراک‌گذاری شیوه‌های تجربی سودمند، میسر ساخته است.

مجموعه خدمات و محصولات EFQM با این هدف طراحی شده است که به سازمان‌ها در کلیه مراحل سفر به سرآمدی کمک نماید. خدمات و محصولات ما به‌گونه‌ای طراحی شده است که از پیاده‌سازی نظام‌مند مدل سرآمدی EFQM در هر سازمانی، با هر اندازه‌ و هر زمینه فعالیت و هر سطح بلوغ پشتیبانی کند. سازمان‌های عضو EFQM می‌توانند از نرخ‌های ویژه اعضا در کلیه خدمات و محصولات ما شامل: به‌اشتراک‌گذاری تجربیات، آموزش مهارتی، ارزیابی، جایزه و تقدیر، و نیز انتشارات بهره‌مند شوند. تخفیفات ویژه اعضا انتشارات ما را هم شامل می‌شود که مواردی نظیر گزارش‌های الگوبرداری، چهارچوب‌های EFQM، و نظایر آن‌ها را در بر می‌گیرد و در وب‌سایت ما به صورت چاپی یا نسخه الکترونیکی قابل دسترسی هستند. 

به یک تجربه‌ یادگیری منحصر به فرد بپیوندید: آیا تا کنون از اینکه چگونه برخی افراد می‌توانند "الگوی موجود در پس برخی موضوعات که تمامی جنبه‌های آن واضح نیست" را بهتر از دیگران تشخیص دهند شگفت‌زده شده‌اید؟ اینکه چگونه برخی از افراد می‌توانند فراتر از جزئیات را دیده و به درک تصویر بزرگ‌تر از موضوعات برسند؟  ارزیابان EFQM با فعالیت به عنوان یک تیم، قادرند تا عوامل کلیدی برای موفقیت و نیز موانع بالقوه‌ای که باید به آن‌ها پرداخته شود را تعیین نمایند.

چه کسی می‌تواند یک ارزیاب EFQM شود؟: ارزیابان ما از سازمان‌های عضو EFQM هستند. این ارزیابان از تخصص‌های مختلف شامل منابع انسانی، مدیریت ارشد، مالی، مدیریت کیفیت، مسئولیت اجتماعی شرکت، و عملیات هستند. این ارزیابان تجربیات واقعیشان را همراه با خود به ارزیابی می‌آورند.

توسعه توانمندی‌های بالقوه شما: فعالیت به عنوان بخشی از برنامه ارزیابی EFQM، تجربه یادگیری منحصر به فردی است. شما با سایر اعضای تیم ارزیابی ارتباط برقرارمی‌نمایید، که در ایجاد شبکه ارتباطات فردی شما کمک می‌کند. شما به عنوان یک ارزیاب همچنین توانایی خود را در بررسی یک سازمان، فهم موضوعات پیچیده کسب و کار و ارائه راهکارهای واقع‌بینانه و کاربردی، توسعه خواهید داد. 

 

  • گام اصلی در عضویت EFQM تکمیل "فرم درخواست و تفاهم‌نامه پیوستن رسمی" به زبان‌های انگلیسی و فارسی است. مدارک رسمی باید امضا و به دفتر نمایندگی رسمی EFQM در ایران بازگردانده شود تا مراحل قانونی عضویت طی شود. پس از انجام این کار و تحویل کلیه مدارک لازم، گواهی رسمی عضویت سازمان شما همراه با رسید پرداخت حق عضویت خود را دریافت خواهید نمود.
  •  هزینه عضویت به فعالیت هر عضو وابسته است. مرجع محاسبه میزان فعالیت از روی گردش مالی سالانه برای بنگاه‌های کسب و کار، میزان بودجه برای سازمان‌های عمومی و حاکمیتی و نیز میزان کل دارایی‌ها برای موسسات مالی برای تعیین  محدوده هزینه عضویت می‌باشد.  
  • بنیاد EFQM در جهت تحقق ماموریت‌های خود و نیز ایجاد آینده‌ای پایدار برای سرآمدی تمایل به همکاری با رهبران آینده کسب و کار دارد. از این رو، یک دسته عضویت مخصوص موسسات آموزشی (شامل دانشگاه‌ها و مدارس) ایجاد نموده‌ایم. این دسته از سازمان‌ها از مزیت‌های عضویت سالانه با نرخی پایین و بدون توجه به ابعاد سازمانی آنها، برخوردار می‌شوند.
  • برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص عضویت در EFQM لطفا با دفتر نمایندگی EFQM در ایران در تماس باشید.